02Umjetna inteligencija u zaštiti zdravlja beba – sustav SENDD
Tijekom 2020. godine TIS započinje s realizacijom projekta na području umjetne inteligencije (AI) u zdravstvu pod nazivom SENDD (eng. System for Early Neurological Deviation Detection) - sustav za rano otkrivanje potencijalnih neurorazvojnih odstupanja kod dojenčeta. Projekt se realizira u suradnji s Poliklinikom dr. Sabol, te je sufinanciran sredstvima iz EU fondova za istraživanje, razvoj i inovaciju.
Rezultat ovog projekta je razvoj jedinstvenog softverskog rješenja SENDD za procjenu kvalitete spontanih pokreta u ranoj dojenačkoj dobi u svrhu otkrivanja i probira dojenčadi s visokim rizikom neurorazvojnih odstupanja ili očekivanog normalnog ishoda u skupini neurorizične djece.
Sustav se temelji na tehnologiji umjetne inteligencije, točnije računalnom vidu za prepoznavanje dječjih poza, te istreniranim neuronskim mrežama za zaključivanje kvalitete pokreta, a sam postupak je temeljen na medicinski dokazanoj metodi i klasifikaciji procjene kvalitete spontanih pokreta prema prof. M. Hadders-Algra, MD, PhD. Projekt je također otvoren prema javnosti te u njemu mogu sudjelovati svi zainteresirani roditelji djece u dobi 1.5 do 3.5 mjeseca uz dobrovoljno ustupanje video snimke vrpoljenja djeteta za procjenu kvalitete spontanih pokreta.
Više detalja o projektu se može saznati na www.sendd.eu.
Sam projekt predstavlja dio aktivnosti TIS-ovog internog AI/ML tima koji je formiran kao rezultat nastojanja TIS-a za snažnim uključivanjem u područje umjetne inteligencije kroz razvoj svjetski prepoznatih jedinstvenih rješenja na tom području. Također, TIS je danas aktivni član hrvatske AI zajednice (CroAI), te potpomaže domaće inicijative za jačom adopcijom umjetne inteligencije kroz edukaciju vlastitih zaposlenika na navedenom području.